מאמרים ומתכונים

סכרת ברפואה הסינית

סכרת, נקראת גם XIAO KE בסינית, היא כמעט המחלה הכי הנפוצה בעולם המערבי, אך הסינים כבר אבחנו אותה לפני אלפי שנים.

סכרת סוג 1, סכרת נעורים, insulin dependent diabites mellitus. נגרמת מבעיה תורשתית או אוטואימונית (מגורם סביבתי/זיהומי-לחץ/תזונה/וירוס). תאי הלבלב לא מייצרים אינסולין.

סכרת סוג 2, non insullin dependant diabetes mellitus, הרצפטורים לאינסולין נהיים פחות רגישים עם הזמן.

סכרת היריון, מערבת כמה מצבים ומאובחנת בזמן היריון.

כדי לאבחן סכרת, מספיק ממצא יחיד מבין ארבעת הבאים: 1. תלונות אופייניות לסוכרת (השתנה ושתיה מרובה) ורמת סוכר בדם של 200 (מג%) ומעלה בבדיקה אקראית. 2. 126 מג% ומעלה בבדיקת סוכר לאחר צום של 8 שעות לפחות. ג. בדיקת סוכר לאחר העמסה- מודדים רמת סוכר שעתיים אחרי ששותים 75 גרם גלוקוז - כאשר הערך גבוהה מ200מג%. ד. בדיקת דם שגרתית שתראה ריכוז המוגלובין A1C (המוגלובין אליו נקשרו מולקולות גלוקוז) מעל ל-6.5%.

סכרת יכולה לערב את אחד או יותר מהמצבים האלה:

נוירופתיה: פגיעה בעצבים.

רתינופתיה: פגיעה בעין. פגיעה בכלי דם, זיהומים, פטריות, חיידקים.

לחץ דם.

בסכרת לרוב נראה סימנים:

פולידיפסיה – צמא רב.

פוליפאגיה – רעב מוגבר.

פוליאוריאה – שתן רב.

סכרת - אטיולוגיה

סכרת מסוג 1 - הרקע הוא גנטי.

בסכרת מסוג 2, גורמי הסיכון הם:

עודף משקל

טראומה

חוסר פעילות גופנית

סטרס

גיל מבוגר

לחץ דם גבוה

שחלות פוליציסטיות

רמות לא מאוזנות של שומנים בדם

ברפואה הסינית אנו משלבים טיפול בגוף ובנפש, טיפולי הדיקור מחזקים את יכולת הגוף להתמודד עם הסכרת, שינוי אורח החיים שכולל תזונה מותאמת אישית, הכנת פורמולת צמחי מרפא שמותאמת לאדם ולמצבו הרפואי, טיפולים להרגעת הנפש - מודעות ושיאצו.

בסכרת נגביר צריכה של: 1. סיבים תזונתיים המסייעים בהורדת רמות הסוכר והשומנים בדם 2. מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך: ירקות ,דגנים מלאים ,קטניות (עדשים, שעועית, סויה, אזוקי, מאש). 3. לקיחת אומגה 3 בקפסולות (הכמות אומגה 3 שצריכה להספג כדי להיות אפקטיבית במצב זה היא לא כמות שאפשר לאכול בצורה רגילה). חומצות שומן אלו מפחיתות דלקת ומחזקות את פעילות מערכת החיסון.

הימנעות או הפחתת צריכה של:

1. מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה כגון סוכר לבן, קמח לבן, מאפים, עוגות, מוצרי חלב. 2. מזונות מעובדים, מלאכותיים ותעשייתיים המכילים חומרים משמרים שמכילים כמות גבוהה של קלוריות, סוכר, שומנים רווים, מלח ועוד.

3. ממתיקים מלאכותיים ומוצרי "דיאט" המכילים ממתיקים מלאכותיים.

4. צריכת אלכוהול

צמחי מרפא לטיפול בסכרת

כדאי תמיד להתיעץ עם איש מקצוע כדי להבין מה הכי טוב לקחת משום שכל אדם שונה ומכאן הטיפול לכל אדם שונה: (לשים לב לכל צמח יש תתי סוגים ולכן אין לרכוש את הצמח מבתי טבע ישירות אלא בהמלצת מטפל שיודע את תת הסוגים של הצמח)

1. ג'ינסנג אמריקאי - מגביר תפקוד תאי בטא בלבלב ומפחית תנגודת אינסולין. מגביר הפרשת אינסולין.

2. קינמון - הכנסת סוכר לתאים, הגברת יצור גליקוגן, עיכוב ייצור סוכר בכבד, עיכוב ספיגת סוכר במעיים, הפחתה ברמות ה-HbA1C והורדת ה-LDL.

3. חילבה - הפחתת ספיגת סוכר במעיים, איזון פעילות אנזימי הכבד.

4. פטריית ריישי/גנודרמה - מגבירה הפרשת אינסולין מתאי לבלב, עוזרת בשיקום נזקי הסכרת, מורידה שומנים בדם וממריצה את פעולת הכנסת סוכר לתאים.

5. רמניה סינית - SHU DI/SHENG DI מסייעים בטיפול בסכרת.

6. כורכום - חזק בפעילות נוגדת חמצון המפחיתה את נזקי הסכרת, שיפור תפקוד כלייתי, הפחתת שומנים בדם LDL.

7. עלי זית - מורידים שומנים ולחץ דם ועוזרים במיוחד בתסמונת X.

8. שום - הגברת הפרשת אינסולין, הורדת לחץ דם ושומנים בדם.

אנשים עם סכרת הם בדרגת סיכון לפתח תסמונת המטבולית, שהיא:

  • רמת גלוקוז גבוהה בדם בעת צום

  • ל"ד גבוה מהנורמלי

  • השמנה בטנית

  • רמת HDL (כולסטרול טוב) מופחתת בדם

  • רמת טריגליצרידים גבוהה בדם

הטיפולים ברפואה הסינית מועילים גם בתסמונת זו.

מחקרים:

מחקר קליני כפול-סמיות מבוקר פלסבו (יוני 2015 ) בו נבדקה היעילות של הפורמולה הסינית JINLIDA לשיפור איזון הסוכר בקרב חולי סוכרת סוג 2 המטופלים במטפורמין עם חוסר איזון ברמות הסוכר. היא פורמולה סינית לטיפול בסוכרת סוג 2 אשר מכילה 17 צמחי מרפא. במחקר השתתפו 186 מטופלים אשר חולקו באופן אקראי לנטילת הפורמולה במינון 9 גרם 3 פעמים ביום, או פלסבו, למשך 12 שבועות תוך המשך נטילת מטפורמין ללא שינוי במינון. במטופלים שנטלו את הפורמולה בהשוואה HbA1c נמצא כי חל שיפור גדול יותר ברמת ההמוגלובין המסוכרר לפלסבו (ירידה של 0.92% לעומת 0.53% ). בנוסף, חל שיפור משמעותי יותר ברמת הגלוקוז בצום ולאחר הארוחה ובתפקוד תאי בטא בלבלב. לא נמצא הבדל מובהק במשקל ולא דווחו תופעות לוואי חריגות. החוקרים מסכמים כי הפורמולה מגבירה את הפעילות של מטפורמין ותורמת לאיזון רמות הסוכר בהשוואה לטיפול במטפורמין בלבד.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26098833

במחקר כפול סמיות מבוקר פלסבו (פברואר 2016 ) השוו את היעילות של הטיפול במטפורמין בלבד לטיפול הפורמולה כוללת 3 צמחי מרפא: .jianyutangkang – JYTK משולב עם פורמולות סיניות נוספות. במסגרת המחקר, בנוסף למטפורמין 59 מטופלים קיבלו את הפורמולה במינון 4.5 גרם ליום ו 53- מטופלים קיבלו פלסבו למשך 26 שבועות. בנוסף, כל המטופלים קיבלו הדרכה בנוגע לתזונה נכונה ופעילות גופנית. נמצא כי הטיפול המשולב היה יעיל יותר מטיפול במטפורמין להורדת רמת הסוכר בצום (ירידה של 2 לעומת בנוסף, .(p<0.01 ,0.6% ירידה של 0.8% לעומת ) HbA1c וההמוגלובין המסוכרר (p<0.01 , 1.4 מילימול/ליטר נמצא כי הטיפול המשולב היה יעיל יותר לשיפור פרופיל השומנים, כך שנצפתה ירידה בכולסטרול הכללי, וטריגליצרידים כבר מהשבוע ה 18- למחקר. החוקרים מסכמים כי הטיפול המשולב מהווה אסטרטגיה LDL . יעילה ובטוחה לטיפול בחולי סוכרת סוג 2

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26860796

מידע נוסף למטפלים ברפואה סינית:

לפי הרפואה הסינית ישנם כמה דרכי אבחון וטיפול והם מותאמים אישית למטופל, אך אפשר לחלק אותם ל-9 סינדרומים:

1. חום LU-ST עם פגיעה בנוזלים

BAI HU JIA REN SHEN TANG

2. SP-ST QI DEF.

SHEN LING BAI ZHU SAN

3. ליחת לחות

CANG FU DAO TAN WAN

4. לחות חמה חוסמת MJ

GAN LU YIN

5. חוסר איזון LIV-SP וחום

JIA WEI XIAO YAO SAN

6. חסר QI-YIN

SHENG MAI SAN

ZENG YE TANG

7. KID-LIV-HT YIN DEF.

LIU WEI DI HUANG WAN

8.KID-HT YANG-YIN FEF

JIN GUI SHEN QI WAN

9.סטג' דם

JIANG TANG HUO XUE FANG

<